Jeśli chcesz śledzić na bieżąco moje życie zawodowe i troszkę prywatne. Zapraszam na mojego instagrama.

stanislawska.pl > Salon Beauty  > Kształtowanie swoich kompetencji jako szef salonu beauty

Kształtowanie swoich kompetencji jako szef salonu beauty

​Kochane Czytelniczki,

przeglądając stworzony we współpracy z Wami raport pt. Potrzeby i problemy właścicieli salonów beauty w Polsce, w pełni dostępny tutaj, moją uwagę przykuł fakt, że większość z Was, mimo kierowniczego stanowiska, dostrzega ciągłą potrzebę pogłębiania wiedzy dotyczącej branży beauty i biznesu.  Oznacza to, że we własnym rozwoju dostrzegacie szansę na zwiększenie zysków w swoim salonie. I prawidłowo! jest to myślenie godne odpowiedzialnego przywódcy. Sam Napoleon przyznał kiedyś, że tylko ten nie popełnia błędów,  kto nic nie robi :)​

branza beauty umiejetnosci

Kierownik kiedyś a dziś

Charakterystyka pracy kierownika ewoluowała na przestrzeni lat. Do jego obowiązków nie zalicza się już tylko wydawania poleceń oraz ciągłej kontroli pracowników. Nasze stanowisko skłania się obecnie ku partnerstwu. To w naszej gestii jest motywowanie i dbałość o budowanie zdrowych relacji w zespole, kontrola jakości wykonywanych zabiegów, czy ciągłe doskonalenie efektywności ogółu działań podejmowanych w salonie. Takie podejście zbliża nas do realizacji ustalonych celów firmy, a przecież na tym nam wszystkim najbardziej zależy.

 

Wiedzy nigdy za wiele

Ciągłą naukę i rozwój kompetencji zarówno kierowniczych, jak i  osobistych, można uznać za nieodłączną część naszej pracy. Poszerzanie własnych horyzontów może przynieść wiele korzyści: umacnia nasz wizerunek jako osoby profesjonalnej, ułatwia skuteczne zarządzanie zespołem, a przede wszystkim odbija się na pozytywnym doświadczeniu klienta w kontakcie z tworzonym przez nas salonem.

 

Jesteś wizytówką swojego salonu

W natłoku obowiązków, dbając o to, aby każde działanie w salonie było wykonywane na najwyższym poziomie, często zapominamy o nas samych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że to kierownik jest twarzą swojego biznesu i od tego, jak będzie postrzegany, może zależeć, czy klient zdecyduje się na wybór danej placówki. Nie mam tutaj na myśli jedynie zadbanego wyglądu właściciela, co z pewnością w naszej branży zajmuje ważną pozycję przy budowaniu pozytywnego wizerunku. Równie ważne co aparycja, jest zapewnienie pracownikom przyjemnej atmosfery pracy, do której będą chętnie wracać, nie z obowiązku, ale z pasji. Są oni przecież nieodłączną składową sukcesu, do którego dąży każda z nas.

 

Dobry lider, czyli jaki?

Teraz, świadoma istoty własnego stanowiska i związanych z tym konsekwencji swoich zachowań, zastanawiasz się pewnie, jak postrzegają Cię Twoi pracownicy oraz klienci. Co sobą reprezentujesz? Czy jesteś dobrym szefem? Aby pomóc Ci usystematyzować sprowokowane myśli, przygotowałam dla Ciebie kilka cech dobrego lidera, nad którymi warto pracować. Oceń sama, czy, a raczej czego powinnaś się jeszcze nauczyć. Pamiętaj jednak, że nie istnieje jedna definicja dobrego, nowoczesnego lidera, a zdawanie sobie sprawy z popełnianych błędów sprawia, że stajemy się mądrzejsze.

 

  • Dobry manager ma jasną wizję przyszłości salonu, do której dąży obierając przemyślaną strategię działania

Przyglądając się firmom z branży beauty, które osiągnęły światowy sukces, można łatwo dostrzec ich wierność wizji o których mówią i których realizacji się trzymają. Warto więc zadbać o jasne sformułowanie własnej i od czasu do czasu spojrzeć krytycznie, czy podejmowane przez nas działania są z nią zgodne. Wiedza na temat zarządzania firmą i marketingu to w dzisiejszych czasach intelektualny must-have każdej właścicielki salonu!

 

  • Jest zawsze na bieżąco z branżą beauty

Pogłębianie wiedzy na temat wykonywanych usług kosmetycznych, poszerzanie oferty, tworzenie pakietów lojalnościowych oraz znajomość najnowszych trendów branży beauty pozwala na zachowanie wysokiego poziomu usług i wpływa na poziom zadowolenia klienta po wizycie w naszym salonie. Może to zaowocować rekomendacją, a co za tym idzie, poszerzyć naszą bazę osób potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z naszych usług.

 

  • Kalendarz to jego najlepszy przyjaciel

Chcąc efektywnie zarządzać zespołem, najpierw musimy nauczyć się pracy własnej. Odpowiednie rozłożenie koniecznych działań w czasie pozwoli uniknąć stresu związanego z nadmiarem obowiązków zostawionych „na ostatnią chwilę”. W tym celu warto poszukać przydatnych narzędzi służących do zarządzania czasem lub do tradycyjnego kalendarza dołączyć wersję mobilną, chociażby Google Calendar, którą zawsze będziemy miały pod ręką.

 

  • Świadomie wyznacza zadania pracownikom

Komunikacja w zespole i jasne deklarowanie oczekiwań wobec pracowników pozwala uniknąć niedopowiedzeń i źle wykonywanych zadań. Umiejętność wyznaczania konkretnych celów i motywowania do ich wypełniania to kompetencja niemalże niezbędna. Pozwala na zwiększenie efektywności całego zespołu, co przekłada się na późniejszy sukces i wyróżnienie firmy na tle konkurencji. Na rynku dostępnych jest wiele poradników oraz szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej w biznesie, coauchingu, czy zarządzania zespołem.

  • Jest dobrym mentorem

Bycie szefem to również bycie mentorem. Pracownik, który czuje się istotnym elementem firmy, jest bardziej skuteczny w wykonywanej pracy. Umiejętność oceny krótko i długoterminowego działania zatrudnionych osób pozwala na monitorowanie ich postępów oraz zaangażowania. Kontakt z pracownikami i rozmowy motywująco-rozwojowe, dotyczące ich efektywności, mogą  zaowocować rozwojem w strukturach wewnętrznych naszego salonu.

 

  • Dba o dobrą atmosferę 

Czasami zdarza się, że zespół natrafia na kość niezgody. Doprowadzenie do rozwiązania konfliktu nie zawsze jest rzeczą  prostą. Ważne jest obiektywne poznanie sytuacji i zaproponowanie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Jest to umiejętność, która niejednokrotnie przydaje się kierownikowi w sytuacjach kryzysowych. To w jego gestii leży zażegnywanie sprzeczek. Bycia dobrym mediatorem, który rozumienie naturę konfliktu i umie się w jego obszarze sprawnie poruszać również można się nauczyć.

 

Podsumowując, skuteczny szef doskonale zna swoje zadania i jasno przedstawia oczekiwania względem pracowników. Docenia pracę każdego z nich i dba o ich dobre samopoczucie. Jego entuzjazm i zaangażowanie w rozwój salonu przekłada się na zyski i liczbę klientów. Warto od czasu do czasu przeanalizować swoje nastawienie i zastanowić się, czy oby na pewno pozytywnie wpływa na pracę całego zespołu. Życzę Wam wytrwałości w działaniu i motywacji do dalszej nauki. Ciężka praca zawsze przynosi efekty, więc mam nadzieję, że sprawdzi się to również u Was!

 

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedż