Jeśli chcesz śledzić na bieżąco moje życie zawodowe i troszkę prywatne. Zapraszam na mojego instagrama.

stanislawska.pl > Motywacja  > Jak zbudować przyjazną atmosferę w pracy? O skutecznym zarządzaniu zespołem

Jak zbudować przyjazną atmosferę w pracy? O skutecznym zarządzaniu zespołem

Dobra atmosfera w pracy to jeden z czynników, który wpływa na efektywność i ogólne zadowolenie zarówno personelu, jak i klientów. Nieporozumienia w zespole, ciągłe skupienie na wykonywaniu obowiązków, brak drobnych rytuałów czy nieskuteczna komunikacja mogą skłócić nawet najbardziej zgranych pracowników. Jak tego uniknąć? Wystarczy wprowadzić w życie 5 prostych zasad, aby wszyscy w naszej placówce czuli się jak u siebie. Zapraszam do lektury!

 

home-office-336581_960_720

1.Jasno określ obowiązki i zasady
Każdy z nas ma inne zwyczaje i zachowania. To, co dla innych jest normalne, dla nas może być czymś odstającym od normy – i odwrotnie. Z tego powodu podstawą pracy w zespole jest dokładne określenie obowiązków i zasad. Nie tolerujesz spóźnień, ale nie masz nic przeciwko przerwom w pracy? Powiedz o tym zespołowi. Chcesz, aby każdy otwarcie mówił o swoich spostrzeżeniach i problemach? Nie wszyscy przyzwyczajeni są do takiej szczerości wobec przełożonego, dlatego nie zapomnij o swoich oczekiwaniach. Dopiero gdy każdy będzie znał reguły, prawa i obowiązki, będziesz mogła zacząć wymagać ich przestrzegania.

 

2. Znajdź równowagę w byciu liderem
Zarządzanie to niełatwe zadanie. Jedno z wyzwań związane jest ze znalezieniem balansu między zdystansowaniem wobec zespołu a przyjaźnią z nim. Każda z postaw ma swoje plusy i minusy, jednak najbardziej efektowne prowadzenie placówki możliwe jest przy umiejętnym połączeniu obu. Nadmierne spoufalenie może osłabić nasz autorytet. Postawa pełna dystansu także nie jest korzystna: może wystraszyć pracowników, przez co nie będą w stanie rozmawiać z nami o problemach i spostrzeżeniach. Drugi ważny czynnik to umiejętność trzymania swoich emocji na wodzy. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której w niepohamowany sposób wybuchasz, jesteś nadmiernie emocjonalna czy zdenerwowania. Rozmowa bywa dużo skuteczniejsza niż krzyk.

 

3. Zadbaj o chwile relaksu i przyjemności
Praca nie musi oznaczać ciągłego zmęczenia i rutyny. Drobne przyjemności powinny być wpisane w czas, jaki spędzamy w firmie czy placówce. Obchodzenie urodzin pracowników, wspólne wigilijki czy obiady organizowane z powodu wyjątkowych okazji to bardzo integrujące zespół okazje, dzięki którym lepiej możemy się poznać. Zaskocz od czasu do czasu swój zespół drobnymi gestami, które sprawią, że praca będzie miejscem, do którego przychodzą z uśmiechem na twarzy.

 

shutterstock_291870248

4. Motywuj
Jednym z najczęstszych powodów zwolnień z pracy jest poczucie bycia niedocenianym przez przełożonego. Choć ta sytuacja nie zawsze kończy się odejściem, bez wątpienia brak respektowania osiągnięć i codziennego wysiłku pracowników nie nastraja ich pozytywnie. Pochwały i ciepłe słowa mogą przynieść znacznie lepszy efekt niż premie i podwyżki. Nie zapominaj o wyrazach uznania dla zespołu – szczególnie, gdy dany miesiąc był szczególnie udany, lub ktoś zrealizował swoje zadania wyjątkowo dobrze i skutecznie. Zwiększ motywację pracowników traktując ich indywidualnie, miej do nich zaufanie, pozwól im się wykazywać. Jeśli będą widzieć sens swojej pracy, z większym entuzjazmem podejdą do wykonywania jej, co przyniesie dużo lepsze efekty.

5. Odpoczywaj
Nawet najlepsze techniki zarządzania zespołem nie sprawdzą się, gdy lider będzie zmęczony i niezadowolony. W Twój kalendarz obok pracy regularnie powinien być wpisany odpoczynek. Niewyspanie czy przepracowanie skutkują złym humorem i brakiem siły do działania. Lider zaś powinien być na tyle wypoczęty, aby móc skutecznie realizować swoje zadania i zarażać innych entuzjazmem.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.