Jeśli chcesz śledzić na bieżąco moje życie zawodowe i troszkę prywatne. Zapraszam na mojego instagrama.

stanislawska.pl > Motywacja  > Wystąpienia publiczne, live wideo, podcasty – jak się do nich przygotować?

Wystąpienia publiczne, live wideo, podcasty – jak się do nich przygotować?

Nasze życie oparte jest na komunikacji. Ciągle z kimś wchodzimy w interakcje. Z rodziną, przyjaciółmi, partnerami biznesowymi, odbiorcami naszych komunikatów w mediach społecznościowych. Dla jednych z nas jest to łatwiejsze zadanie, a dla innych trudniejsze. Warto jednak zwrócić uwagę na siłę, jaką zyskują poszczególne social media, w tym YouTube. W jednym ze swoich artykułów na łamach magazynu „Marketer+” Justyna Bakalarska pisze, że według analityków Facebooka do 2020 roku prawie 100% publikowanych treści będzie stanowił materiał wideo. To doskonałe narzędzie do budowania wizerunku nie tylko marki, ale i swojego. Dzięki nagraniom live, podcastom czy wystąpieniom możesz zyskać nowych klientów oraz ich zaufanie. To co, może już czas, aby przełamać strach przed wystąpieniami? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Trener wystąpień publicznych 

Przygotowanie się do wystąpienia publicznego to nie tylko stworzenie prezentacji. To przede wszystkim ułożenie sobie wypowiedzi w głowie, jej schematu oraz zrozumienie tego, co chcemy przekazać. Nie ucz się wypowiedzi na pamięć. Wystarczy, że ktoś zada Ci pytanie i wypadniesz z rytmu. Wtedy albo będziesz musiała szybko przypomnieć sobie, co miałaś powiedzieć zanim Twoja wypowiedź została przerwana, albo zacząć improwizować. Doskonałe przygotowanie do tematu, który chcesz zaprezentować pozwoli Ci na swobodne omawianie kwestii, bez względu na to, czy ktoś w trakcie wypowiedzi Ci przerwie.

Jakimi wartościami warto się kierować podczas przemówień?

Przede wszystkim bądź komunikatywna, mów językiem korzyści, pamiętaj o anegdotach. Ludzie o wiele łatwiej zapamiętują ważne informacje, które są przekazywane w formie historii. Masz problem z tremą? Nie oczekuj od siebie perfekcjonizmu, bądź naturalna. Życia nie da się w 100% zaplanować, a nawet jeśliby się dało, to sama pomyśl – jak bardzo byłoby nudne. Tak samo jest z wypowiedzią. To bardzo prawdopodobne, że podczas wystąpienia, nagrywania kolejnego odcinka na YouTube czy spotkania biznesowego zdarzy się, że nie powiesz czegoś, co sobie doskonale zaplanowałaś. Nie przejmuj się tym, idź dalej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nikt tego nawet nie zauważy. Jednak jeśli nagle w połowie zdania zje Cię trema, przekręcisz dane słowo, pamiętaj, że najważniejsze jest to, jak z danej sytuacji wyjdziesz. Tu liczy się Twoja charyzma i spryt. Twoja trema jest tak wielka, że nie wiesz jak sobie z nią poradzić? Nie bój się skorzystać z pomocy trenera wystąpień. To świetne posunięcie. Pomoże Ci on pozbyć się lęków związanych nie tylko z wystąpieniami publicznymi, ale i nawet w kontaktach międzyludzkich. Pozwoli Ci lepiej poznać samą siebie. Nawet jeśli nie planujesz wygłaszać wystąpień publicznych, a Twoja codzienna praca wymaga od ciebie kontaktów biznesowych oraz międzyludzki, warto skorzystać z porad i wskazówek trenera wystąpień publicznych. Fakt. Przygotowanie się do przemówień, jak i pokonanie swoich lęków jest zazwyczaj czasochłonnym zajęciem. Jednak warto to zrobić dla siebie. Jesteś ciekawa, jak powinno wyglądać przygotowanie wystąpienia w kilku prostych krokach? Sprawdź to poniżej.

Przygotowanie treści wypowiedzi

Pierwszym zadaniem podczas kreacji treści jest to, abyś dowiedziała się kim jest Twoja publiczność, do której kierujesz przekaz. W oparciu o to ustal cel i przemyśl treści, jakie mogłyby przyciągnąć ich uwagę. Możesz zapisać np. na kartce tematy, które przyszły ci do głowy. Następnie spośród wypisanych zagadnień wybierz te, które mogłyby Twoich odbiorców zainteresować i pozwoliłyby Ci ułożyć spójną prezentację. Rozpisz treści. Kluczowe informacje możesz wypisać na slajdach. Z reszty stwórz skrypt, który ułatwi Ci przygotowanie się do wypowiedzi. Prezentacja nie powinna bardziej przykuwać uwagi niż Ty sama oraz to, co chcesz przekazać. Teraz nadszedł czas na próby. To one pozwolą Ci doskonale przygotować się do wystąpienia i zyskać pewność siebie. Sama przypomnij sobie sytuacje, kiedy musiałaś coś zaprezentować. Kiedy pewniej się czułaś? Wtedy kiedy byłaś przygotowana i świetnie odnajdywałaś się w temacie, który prezentowałaś, czy kiedy stworzyłaś tylko prezentację, którą recytowałaś bez kontaktu wzrokowego ze swoimi odbiorcami? Nie bez powodu mówi się, że trening czyni mistrza. Nie chodzi tutaj tylko o wystąpienia publiczne, ale i relacje towarzyskie oraz biznesowe. Im masz większe doświadczenie w prowadzeniu rozmów biznesowych, czy wystąpień publicznych, tym jesteś pewniejsza siebie. Wiesz czego możesz się spodziewać, jak zareagować – wtedy wszystko staje się łatwiejsze, a nowe możliwości pojawiają się jedna po drugiej. Pamiętaj, że dla Twoich odbiorców najbardziej liczy się treść i wartość wypowiedzi. Chcą się od Ciebie czegoś nowego nauczyć, wyciągnąć z twojego angażującego wideo jakąś korzyść, wskazówkę, którą będą mogli zastosować. Dawaj korzyści, ale nie sprzedawaj. O wiele więcej zyskasz spójną i interesującą wypowiedzią oraz budowaniem sympatii do siebie niż komunikatami sprzedażowymi. Jeśli zaskarbisz sobie życzliwość odbiorców, oni będą zainteresowani Tobą i Twoją firmą – wtedy z pewnością sami będą chcieli wypróbować twoje produkty bądź usługi. Bądź o to spokojna.

Pozwól sobie na naturalność, ale pamiętaj o etykiecie biznesowej

Nie planuj podczas przygotowywania się do wystąpienia gestów i ruchów, które wykonasz. Nie skupiaj się zbytnio na tonie głosu. Pozwól sobie na naturalność, jaką przejawiasz podczas spotkań z przyjaciółmi. Czy czujesz się wtedy spięta czy raczej zrelaksowana? Naturalność daje nam poczucie pewności i akceptacji samych siebie. Możesz zaplanować ruchy, które wykonasz, jednak i o nich będziesz musiała pamiętać. Jeśli nie są one dla Ciebie naturalne, to pierwsza próba ich zainicjowania może wyglądać nieco sztucznie, przez co dla swoich słuchaczy możesz okazać się nieautentyczna. Bądź naturalna i znajdź swój styl wypowiedzi. Weź kartkę i rozpisz swoje mocne i słabe strony w kontaktach międzyludzkich, a następnie biznesowych. Pokaż tak rozpisane cechy znajomemu, z którym będziesz mogła skonsultować swoje wypowiedzi. Najlepiej żeby był to dalszy znajomy niż bliska Ci osoba. Będzie ona bardziej obiektywna, a w ocenie pierwsze skrzypce będzie grała konstruktywna opinia, a nie uczucia. Następnie wybierz ze słabych stron pierwszą rzecz, nad którą chciałabyś popracować. W przypadku mocnych stron możesz poprosić znajomego, żeby w skali od 1-10 ocenił Twoje mocne, pozytywne cechy. Może okaże się, że masz świetne poczucie humoru i potrafisz swoich słuchaczy rozbawić do łez. To może być klucz do Twojego stylu, jako mówcy. Wysublimowane, inteligentne żarty, wypowiedziane w odpowiednim momencie. Kto z nas nie lubi poczucia humoru?

Ostatni szlif – wyobraźnia

Od wystąpienia czy pierwszego nagrania live dzielą Cię minuty? Poświęć je na wyobrażenie sobie swojego idealnego wystąpienia. Jak wyglądasz, jak się czujesz? Masz poczucie pewności siebie i swobody mówienia? To jedno z ćwiczeń, które wielu znanych mówców stosuje przed swoimi wystąpieniami. Pomaga ono również pokonać strach i tremę. Kończąc swoją wizualizację, zostajesz z poczuciem pewności siebie, jakie towarzyszyło Ci podczas odtwarzania w swojej wyobraźni Twojego idealnego wystąpienia. Czy coś może pójść źle? Oczywiście, że nie. Przekonaj się sama. 🙂

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedż