Jeśli chcesz śledzić na bieżąco moje życie zawodowe i troszkę prywatne. Zapraszam na mojego instagrama.

stanislawska.pl > Salon Beauty  > Poduszka finansowa – jak zbudować ją dla swojego salonu beauty?

Poduszka finansowa – jak zbudować ją dla swojego salonu beauty?

Jak zabezpieczyć swój salonu beauty? Czym jest poduszka finansowa? Jakich zasad warto się trzymać, aby mieć kontrolę nad finansami?

W tym wpisie poruszę temat budowania poduszki finansowej, która jest ważna nie tylko z perspektywy prowadzenia salonu beauty, ale również budżetu domowego. Przekonasz się, jaka jest różnica pomiędzy budżetem awaryjnym a oszczędnościami oraz poznasz kluczowe zasady, które pomogą Ci kontrolować swoje finanse. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zyskownie prowadzić swój biznes i spać spokojnie, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. 🙂

Czym jest poduszka finansowa?

Każdy biznes dąży do etapu, w którym może odbić się od dna i zbudować zabezpieczenie w razie kryzysu. Tym właśnie jest poduszka finansowa – fundusz awaryjny, który z pewnością ułatwia zarządzanie firmą oraz pomaga ją zabezpieczyć. Warto jednak zwrócić uwagę, że poduszka finansowa to nie to samo, co oszczędności, które możesz wydać na remont salonu, nowe meble  lub wyposażenie etc. To pieniądze, które chronią Twój biznes w przypadku kryzysu. Fundusz awaryjny powinien być zbudowany jako pierwszy przed oszczędnościami, które odkładamy np. na polepszenie komfortu naszej pracy lub inne udogodnienia nie będące w danej chwili priorytetem. Wiele osób myli ze sobą te dwa pojęcia, a właściwie ich cel. Poduszka finansowa to fundusze, które są konsumowane tylko w przypadku, kiedy nie mamy środków na utrzymanie salonu beauty. Z kolei oszczędności to pieniądze, które możemy przeznaczyć na rozwój i przyjemności. W każdym działaniu najważniejsze jest postawienie konkretnego celu. To z niego wypływają skuteczne rozwiązania.

 

Czy istnieje przepis na zbudowanie poduszki finansowej?

Prowadzenie biznesu wymaga elastyczności i zaradności. Nie wszystkie firmy znajdują się w tym samym etapie rozwoju, dlatego nie ma jednego, skutecznego przepisu na zbudowanie zabezpieczenia. Źródłem, dzięki któremu powstaje poduszka finansowa jest regularne odkładanie konkretnej sumy pieniędzy. Cechy, które w tym pomagają to asertywność i umiejętność kontrolowania swoich finansów. Istnieje wiele metod na odkładanie pieniędzy. Problem jednak jest w tym, że każdy z nas znajduje się w innej sytuacji. Kiedy jedna z nas ma już za sobą pierwsze 5 lat prowadzenia biznesu, zna dobrze rynek, jej salon w końcu przynosi zyski, to z pewnością łatwiej  zbuduje poduszkę finansową. W przypadku osoby, która dopiero zakłada swój salon beauty, ta droga będzie znacznie trudniejsza. Pierwsze lata prowadzenia salonu mogą być ścieżką błędów, ale to właśnie na nich uczymy się prowadzić biznes oraz zarządzać firmą. Są one konieczne, aby dalej się rozwijać. To Ty musisz przeanalizować własną sytuację i przygotować plan budowania swojej poduszki finansowej. Nawet jeśli miałabyś miesięcznie odkładać tylko 50zł, to każdego miesiąca jest to kolejny, mały kroczek, który przybliża Cię do niezależności i zabezpieczenia swojego biznesu.

Ile pieniędzy uzbierać na poduszkę finansową?

Oblicz swoje miesięczne koszty utrzymania salonu. Najlepsza poduszka finansowa, to taka, która pozwoli funkcjonować Twojej firmie nawet przez 6 miesięcy bez stałego przychodu. Jednak na początek możesz założyć, że twoim celem jest odłożenie pieniędzy na okres 3 miesięcy, kiedy Twój biznes będzie przechodził kryzys. Oceń ile pieniędzy jest Ci potrzebne, aby zabezpieczyć swój salon beauty. Zanim jednak to zrobisz, poznaj zasady kontrolowania swoich finansów.

Jakich zasad warto się trzymać, aby kontrolować swoje finanse?

a) Przede wszystkim pamiętaj, aby regularnie pokrywać wszystkie faktury i rachunki. Lepiej mieć za sobą spłatę wszystkich należności i jasno wiedzieć, jaki nasz biznes przyniósł w danym miesiącu zysk. Dużo początkujących przedsiębiorców popełnia ten błąd, że nie prowadzi rachunku zysków i strat, a także popada w pułapkę niezapłaconych faktur. Przychód nie jest faktycznym zyskiem firmy. Po zapłaceniu zobowiązań może się okazać, że Twój salon nie daje Ci profitów. Dlatego warto wszelkie należności od razu spłacać i znać sytuację swojej firmy.

b) Kolejną zasadą jest odkładanie konkretnej, miesięcznej sumy pieniędzy. Ten temat poruszyłam już powyżej, ale jeszcze raz zachęcam Cię do przeanalizowania swojej sytuacji i określenia miesięcznej kwoty, jaką jesteś w stanie odkładać w celu budowania swojej poduszki finansowej.

c) Nie osiadaj na laurach. Twoja firma zaczęła przynosić pierwsze zyski? Nie wpadaj na kolejną minę dla przedsiębiorcy. Myśl trzeźwo i nie snuj planów, co kupisz i co zmienisz w swoim salonie. Przemyśl, jak zagospodarujesz pieniądze. Jaką część przeznaczyć na fundusz awaryjny, a jaką na oszczędności, których celem jest rozwój Twojego salonu.

d) Świadomie podejmuj decyzje zakupowe do swojego salonu beauty. Zastanawiaj się, czy to co chcesz kupić jest Ci faktycznie potrzebne. Czasami warto zacisnąć pasa, zbudować solidne i bezpieczne fundamenty swoje marki, by później spokojnie zbierać plony.

Jak podobał Ci się ten wpis? Zostaw komentarz i podziel się swoją opinią.

 

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedż