Jeśli chcesz śledzić na bieżąco moje życie zawodowe i troszkę prywatne. Zapraszam na mojego instagrama.

stanislawska.pl > Salon Beauty  > Dokumentacja! czy to ważne?

Dokumentacja! czy to ważne?

W poprzednim wpisie przekonywałam Was, że zawsze warto dokumentować swoją pracę. Nawet jeśli dopiero się uczycie, dobrze jest sfotografować modelkę, abyście mogły porównywać rozwój Waszych umiejętności, a także spojrzeć na pracę świeżym okiem. Zdjęcia to także nasze portfolio, które możemy prezentować Klientkom, na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Dziś pokażę Wam kilka prostych sposobów na to, jak dobrze wykadrować zdjęcie, poprawić jego jakość w programie graficznym, nałożyć logo naszego salonu, a także dodać odpowiedni podpis. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

Miejsce to podstawa

Odpowiednio dobrane miejsce robienia zdjęcia to klucz do sukcesu. Nie zapominajmy o właściwym oświetleniu, a także uporządkowaniu przestrzeni, która znajdzie się w kadrze. Komfort modelki również ma wpływ na to, co uchwycimy na fotografii. Zajmijmy ją więc miłą rozmową i nie zapominajmy o uśmiechu.

Kadrowanie

Aby dobrze wykadrować zdjęcie, musimy zastanowić się, jaki jest jego cel. Czy chcemy zaprezentować detale, a może pokazać, jak wyglądają one na twarzy modelki? Czy zdjęcie pojawi się na Instagramie, gdzie jego rozmiar będzie niewielki, czy na stronie internetowej, gdzie może zająć cały ekran monitora? Sami zobaczcie, jak różnie mogą wyglądać te same zdjęcia przycięte w inny sposób:

Kilka poprawek w programie graficznym

Choć najlepszym sposobem jest zatrudnienie projektanta, my same też możemy edytować nasze zdjęcia tak, by wyglądały bardziej atrakcyjne. Dzięki darmowym programom graficznym, takim jak np. Gimp, możliwe jest wprowadzenie podstawowych poprawek. Jeśli osoba ukazana na zdjęciu ma na twarzy przebarwienia lub niedoskonałości skóry, zniwelowanie ich jest podstawą. Często wykonywane przez nas fotografie są zbyt ciemne. W kilka sekund możemy je rozjaśnić i poprawić estetykę fotografii.

Zdjęcie pomaga porównać efekt „przed” i „po”. Od razu widać różnicę – po lewej stronie niedoskonałości są bardziej widoczne, kolory mniej atrakcyjne, zdjęcie nie posiada loga.

Jeśli zależy Wam na czasie, skorzystajcie z programu Canva. Jest dostępny on-line, a po zarejestrowaniu się z łatwością same w ciągu kilku chwil dodać możecie logo i poprawić kolorystykę zdjęcia.

Zdjęcie pomaga porównać efekt „przed” i „po”. Od razu widać różnicę – po lewej stronie niedoskonałości są bardziej widoczne, kolory mniej atrakcyjne, zdjęcie nie posiada loga.

Nakładanie loga na zdjęcia

W dobie internetu nasze zdjęcia mogą pojawić się na wielu portalach, chociaż niekoniecznie same je tam zamieścimy. Czasem nasze prace znajdujemy na forach czy w mediach społecznościowych. Co w sytuacji, w której komuś spodoba się nasza praca
i będzie chciał do nas dotrzeć? O ile nie zostaniemy podpisane, będzie to niemożliwe. Jest jednak sposób, aby zaradzić tej sytuacji: nakładanie naszego loga na każde zdjęcie. Powinno stać się to naszym dobrym nawykiem, a także znakiem rozpoznawczym. Logo to swego rodzaju „znak wodny”, który informuje innych, do kogo należy zdjęcie, a także ochrania nas przed ewentualną kradzieżą.
Nie ma jednej zasady mówiącej o tym, gdzie je umieszczać: najlepiej wybrać jeden z rogów fotografii i konsekwentnie trzymać się swojej decyzji. To daje nam gwarancję, że odbiorcy naszych zdjęć od razu skojarzą je z naszym salonem. Dobór odpowiedniej kolorystyki logotypu wpływa na odbiór zdjęcia. Najbardziej neutralne logotypy są monochromatyczne (czarne lub białe). Jeśli kolor naszego loga jest naszym znakiem rozpoznawczym i nie chcemy z niego rezygnować, zadbajmy o to, by pozostałe kolory na zdjęciu z nim współgrały.

Podpis

Gdy zdjęcie jest już gotowe, pozostaje nam jedno: dodać pod nim odpowiedni podpis! Zawsze zapisujmy, kto jest na zdjęciu, jaka usługa była wykonywana, jakich pigmentów użyłyśmy, kiedy zdjęcie zostało zrobione. Informacje te mogą nam się przydać do dokumentacji i statystyk. Chwalcie się swoimi obrandowanymi pracami!

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedż