Jak skutecznie planować?
Pamiętacie 10 powodów, aby planować 🙂 ?
https://stanislawska.pl/blog/10-powodow-aby-planowac/
Przed nami drugi wpis dotyczący realizowania swoich celów. Ostatnio pisałam, DLACZEGO warto planować, dziś chcę podzielić się z Wami kilkoma poradami dotyczącymi tego, JAK skutecznie planować. Mam nadzieję, że ten wpis przybliży Was do rozpisania swoich celów na kolejny rok. W przyszłym tygodniu podzielę się z Wami swoją wiedzą na temat metody planowania SMART, a potem… czas na konkurs! 🙂 Obserwujcie mojego bloga w przyszłym tygodniu. Przygotowałam dla Was coś naprawdę niezwykłego!
Skup się
Problemy ze skupieniem to prawdziwa bolączka naszych czasów. Wciąż docierają do nas kolejne bodźce, na które nie mamy wpływu. Dopiero co kończysz rozmawiać przez telefon, a nagle otrzymujesz maila, odpiszesz na niego, a Twoja córka prosi Cię o pomoc w zadaniu domowym, pomożesz jej i nagle dzwoni dzwonek do drzwi – znasz to? Rozproszenie jest głównym wrogiem planowania. Jeśli chcesz naprawdę sumiennie rozpisać swoje cele, wycisz telefon, posprzątaj swoje biurko i daj sobie czas tylko dla siebie. Od Ciebie zależy, jak dużo go potrzebujesz. Postaraj się, aby nikt nie mógł Ci przeszkodzić. Tylko w takiej atmosferze efektywnie będziesz mogła zaplanować kolejne miesiące i zastanowić się, czego tak naprawdę TY chcesz. Kiedy zadbasz o swój spokój, wyciągnij narzędzia, które ułatwią Ci pracę i… rozpocznij działanie 🙂
Wybierz narzędzie
Skoro o narzędziach mowa, zastanów się, jak najbardziej lubisz działać: analogowo czy cyfrowo? Sieć oferuje bardzo wiele darmowych aplikacji i programów ułatwiających rozpisywanie celów (np. Asana, Trello, Podio), papierowy kalendarz czy notes też ma wiele plusów. Styl Twojej pracy zależy tylko od Ciebie. Jeśli całe dnie spędzasz używając smartfona i uwielbiasz z niego korzystać, prawdopodobnie lepsza będzie aplikacja, jeśli jednak stronisz od świata cyfrowego, korzystaj z tradycyjnych metod.
Nie bój się rozpisać planów
Bądź odważna! Pomyśl o najskrytszych marzeniach. Dopóki ich nie skonkretyzujesz, zrealizowanie ich nie będzie realne. Jeśli wybrałaś aplikację, dążenie do celów podziel na jak najmniejsze części (np. zamiast pisać Schudnę, podziel ten cel na poszczególne części, które się na niego składają: będę jeść warzywa i owoce, codziennie pójdę na spacer, ograniczę słodycze etc.). Jeśli swoje plany rozpisujesz na papierze, stwórz mapę myśli, przy poszczególnych częściach celów rysuj piktogramy, używaj kolorów. Spraw, by planowanie było przyjemnością i kojarzyło Ci się dobrze. Nie bój się też popełniać błędów. Puść wodze fantazji i wypisz wszystko, co chciałabyś zrealizować. Później przyjdzie czas na selekcję.
Przewiduj nieprzewidziane
Nadmiernie optymistyczne podejście do planowania złamie nawet największych twardzieli. Nie zakładaj, że codziennie przez 2 godziny będziesz uprawiać sport, jeśli pracujesz do późnych godzin, a w domu czeka na Ciebie rodzina i zwierzaki, bo codzienne obowiązki zawsze wyprą to, czego realizacja nie jest niezbędna. Pamiętaj więc, aby cel był realistyczny; w innym wypadku niemożność jego zrealizowania będzie Cię przygnębiać i sprawiać, że poczujesz się źle. Daj więc sobie szansę na przewidzenie nieprzewidywalnego i pamiętaj, że niemal codziennie zdarzyć się może coś pilnego, miej więc w zapasie czas na nagłe przypadki.
Myśl o motywacjach
To jeden z najważniejszych elementów. Gdy zabraknie Ci sił na kolejne 10 kilometrów biegu czy kolejny wieczór nad książkami, będziesz mogła otworzyć notes czy aplikację i przypomnieć sobie, dlaczego właściwie chciałaś zrealizowany plan. Gdy przypomnisz sobie, że uczysz się włoskiego po to, aby za dwa lata rozpocząć nowe życie właśnie we Włoszech, a obok zobaczysz rysunek siebie odpoczywającej w przyjemnej, kameralnej kafejce, od razu chętniej otworzysz zeszyt z gramatyką 🙂
Znajdź kompana
W grupie raźniej, prawda? Jeśli podpisujesz się pod tym twierdzeniem, podziel część Twoich celów z kimś, kto myśli podobnie! Zawsze łatwiej wybrać się na rower z koleżanką czy zacząć zdrowo gotować wraz z partnerem. Jeśli jedno z Was będzie miało chwilę słabości, drugie mu pomoże.
Wizualizuj swoje cele
Pomyśl o tym, jak Twoje życie będzie wyglądać, gdy zrealizujesz plany. Jako że ludzie najczęściej są wzrokowcami, łatwo nam interpretować obrazki. Myśl o sobie, gdy jedziesz na wycieczkę (jeśli Twoim celem jest zrobienie prawa jazdy), dostajesz podwyżkę (jeśli Twoim celem jest zrobienie dodatkowego kursu) czy jesz kolację z nowym partnerem (jeśli chcesz rozpocząć nowy związek).
Brak komentarzy
Sorry, the comment form is closed at this time.