Jeśli chcesz śledzić na bieżąco moje życie zawodowe i troszkę prywatne. Zapraszam na mojego instagrama.

stanislawska.pl > Motywacja  > 10 powodów, aby planować

10 powodów, aby planować

Przed nami koniec roku, czyli czas, w którym w naturalny sposób zaczynamy podsumowywać ostatnie 12 miesięcy i myślimy o planach na kolejny rok naszego życia. Uważam, że to bardzo dobra okazja, aby je zmienić i zacząć realizować marzenia, dlatego chciałabym podzielić się z Wami serią wpisów na temat planowania 🙂 Przygotowałam dla Was także coś specjalnego. W nowym roku ogłoszę konkurs związany z przekuwaniem marzeń w plany. Mam nadzieję, że razem ze mną podejmiecie wyzwanie i postaracie się wdrożyć w życie Wasze od dawna odkładane pragnienia i myśli 🙂 Aby przekonać Was do planowania, stworzyłam dla Was wpis z 10 powodami, aby to robić. Zaczynamy!

 

Robisz coś tylko dla siebie
Chociaż chwila dla siebie prędzej skojarzy nam się z relaksem w wannie w towarzystwie dobrej książki niż z nakładaniem na siebie kolejnych obowiązków, jestem przekonana, że to drugie zdecydowanie korzystniej wpłynie na nasze życie za kilka lat. W natłoku codziennych spraw pomyśl w końcu o sobie i zastanów się, co możesz zrobić, abyś właśnie TY mogła się rozwinąć. Może lepiej wolne piątkowe wieczory, zamiast siedzieć na kanapie, lepiej przeznaczyć na naukę obcego języka? Być może warto wstawać o godzinę wcześniej i regularnie ćwiczyć, aby za kilka miesięcy osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Pomyśl o swoich planach w kategorii szansy na zmianę, rozwój. Choć ich realizacja nie zawsze jest przyjemna, ostateczne efekty będą miały dużo bardziej pozytywny wpływ na Ciebie i Twoje życie, niż doraźne rozrywki. Zostaw dzieci pod opieką babci, wyłącz telefon, powiedz znajomym, że jesteś zajęta i pomyśl wreszcie o sobie i swoich marzeniach. Każdy ma na ich realizację dokładnie tyle samo czasu. Tylko od Ciebie zależy, czy kolejny dzień spędzisz na mało produktywnym surfowaniu po internecie, czy rozpoczniesz coś zupełnie nowego, co może odmienić całe Twoje życie.

 

Konkretyzujesz swoje myśli
Chciałabym schudnąć, rozpocząć kurs programowania, przeczytać dzieła klasyków literatury, zaraz zaraz, co ja to miałam zrobić…? No właśnie. Czas zapisać swoje cele z konkretną datą wykonania, aby luźne myśli przekuć w konkretne cele. Planowanie pomoże Ci uspokoić chaos w głowie i zdecydować, czego tak naprawdę chcesz.

 

Wyznaczasz termin
Samo zapisanie swoich celów nie wystarczy. Konieczne jest, abyś wyznaczyła dokładny termin ich realizacji. Dlaczego? W innym wypadku swoje plany będziesz wciąż przekładać na kolejny dzień. Chcesz rzucić palenie? Zrób to teraz, a nie za dwa tygodnie. Planujesz pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z domu? Sfinalizuj ten cel za tydzień, a nie w bliżej nieokreślonym czasie.

 

Porządkujesz chaos w głowie
Znasz uczucie, gdy masz tak wiele do zrobienia, że nie wiesz, za co się zabrać? Jestem pewna, że kiedyś miałaś z tym do czynienia. Nie jest to przyjemnie i mobilizujące. Nawet przy dużej liczbie rzeczy do zrobienia jest na to rada. Zapisanie swoich potrzeb i planów pozwala Ci odetchnąć pełną piersią i zabrać się do działania.

peace

 

 

Tworzysz hierarchię celów
Być może chcesz zobaczyć najważniejsze filmy Nowej Fali, jednak ta potrzeba nie jest aż tak pilna, jak znalezienie nowej pracy w momencie, gdy trudno Ci związać koniec z końcem. Rozpisanie Twoich planów pomoże Ci zdecydować, realizacja których jest priorytetowa, a które mogą zaczekać. Trudno o tym zdecydować, gdy myśli kotłują się w Twojej głowie i nie masz pojęcia, od czego zacząć!

 

Wiesz, po co wstajesz
Dzwoni budzik, Ty przewracasz się na drugi bok, przykrywasz kołdrą i myślisz o tym, jak bardzo nie chce Ci się wstać… Koniec z tym! Zaplanuj swój dzień i rozpoczynaj go z ochotą. Uwierz, że konkretny plan na dany dzień (np. na sobotę) wyciągnie z łóżka nawet największych leniuchów!

 

Mierzysz swoją efektywność
Każdy z nas lubi odhaczać kolejne, wykonane zadania. Jednak poza tym, że je ukończymy, ważne jest też, jak długo nam to zajęło. Ocena czasu zrealizowania danego celu to jeden z wyznaczników naszej efektywności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twój poziom samoorganizacji jest coraz lepszy, sprawdzaj, jakie robisz postępy. Używaj do tego zegara (np. w przypadku biegania), wagi (np. w przypadku utraty kilogramów) czy testów (np. w przypadku nauki języka). Ocena postępów pozwoli Ci określić czy idziesz w dobrym kierunku, czy powinnaś coś zmienić w swoim postępowaniu.

zegarek

 

Jesteś przykładem
Ten czynnik ma szczególne znaczenie, gdy jesteś liderką zespołu. Wiarygodność jest bardzo ważna w przypadku osób dowodzących innymi, a jeden z jej elementów to wytrwałe dążenie do swoich celów. Udowodnij innym, że się nie poddajesz, dokonaj zmian w swoim życiu i inspiruj do działania.

 

Masz kontrolę
Nie powierzaj swojego losu w ręce przypadku. Sama decyduj o tym, jak wygląda każdy Twój dzień, tydzień, miesiąc. Nie fantazjuj o tym, co chciałabyś zmienić, tylko podejmuj realne kroki. Weź odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół Ciebie.

 

Oszczędzasz czas
Jeśli poprzednie argumenty Cię nie przekonały, przed nami ostatni i dla niektórych najważniejszy: dzięki planowaniu oszczędzasz ogrom czasu. Dzięki temu dodatkowe godziny możesz zaplanować tak, aby… w czasie ich trwania nic nie planować, tylko działać spontanicznie i odpoczywać 🙂

 

tropical-1209797_1920

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.