Najczęściej popełniane błędy językowe
Na pewno znasz osoby, które – poza tym, że są świetnymi przedsiębiorcami – odznaczają się również jedną, bardzo ważną cechą: mają w sobie klasę i elegancję, jakiej pozazdrościć może niejeden biznesmen czy bizneswoman. Na ten wyjątkowy urok często składa się wiele czynników, na przykład mądrość, doświadczenie, dobra posada, ogólne zadowolenie z życia, znajomość zasad dobrego wychowania. Rzadko jednak zauważamy, że ogłada i szczególny sposób bycia wynikają także z… poprawnego wysławiania się. Przeczytajcie o 10 błędach językowych, których warto unikać, szczególnie w kontaktach biznesowych 🙂
Dwutysięczny siedemnasty Dwa tysiące siedemnasty
Często popełniany i, niestety, bardzo typowy błąd. Mówimy oczywiście dwa tysiące siedemnasty, dwa tysiące osiemnasty itp.
Ilość pracowników Liczba pracowników
Ilość stosowana jest w przypadku rzeczowników niepoliczalnych, natomiast liczba – w przypadku policzalnych. W związku z tym nasi pracownicy, segregatory czy pomieszczenia biurowe zawsze określamy mówiąc: liczba pracowników, segregatorów, pomieszczeń biurowych. W końcu możliwe jest policzenie ich, prawda 🙂 ?
Dwudziesty czwarty październik Dwudziesty czwarty października
Dwudziesty czwarty październik miał miejsce tylko raz w historii dziejów, było to bardzo dawno temu 🙂 Z kolei dwudziesty czwarty (dzień) października występować może co roku. Najczęściej wymieniając jakąś datę mamy na myśli dzień w miesiącu, odmieniajmy więc nazwę miesiąca.
W cudzysłowiu W cudzysłowie
Dla opornych, którzy naprawdę nie mogą zapamiętać: rów i cudzysłów odmieniają się tak samo – w rowie i w cudzysłowie.
Tą ofertę Tę ofertę
Kolejna zasada, o której po prostu nie można zapomnieć: przedstawiam państwu tę ofertę, proszę o tę przysługę itp.
10-cio metrowy plakat, 30-sto lecie działalności 10-metrowy plakat, 30-lecie działalności
To potknięcia językowe również zdradzą naszą nieznajomość reguł językowych.
W dniu dzisiejszym Dzisiaj
Podobne błędy to miesiąc marzec, godzina czasu, metr długości. To oczywiste, że marzec jest miesiącem, godzinę mierzymy czasie, a długość w metrach. Dodawanie tych określeń to pleonazm.
Pod rząd Z rzędu
Pod rząd to rusycyzm. Poprawną formą jest z rzędu 🙂
Na codzień Na co dzień
Błąd szczególnie często popełniany przy składaniu życzeń. Unikajmy go!
Wskaźniki spadają w dół Wskaźniki spadają
Spadać można tylko w dół, wobec czego dodawanie tego określenia znów tworzy pleonazm.
To jedne z najczęściej popełnianych błędów językowych. Mam nadzieję, że ten wpis utrwali w Twojej pamięci zasady poprawnej polszczyzny 🙂
Brak komentarzy
Sorry, the comment form is closed at this time.