Jak planować metodą SMART?
Potraficie rozwinąć skrót S.M.A.R.T.? Rozwinięcie to: Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound. Jeśli wiecie to od dawna, to dobrze, przed nami okazja, aby potrenować. Jeśli pierwszy raz spotykacie się ze skrótem S.M.A.R.T., tym bardziej mnie cieszy, że możecie nauczyć się kolejnej nowej rzeczy! 🙂 Słowa te kolejno znaczą: Skonkretyzowany, Mierzalny, Osiągalny, Realny, Określony w czasie. Pomagają dookreślić koncepcję formułowania swoich celów tak, by ich realizacja była łatwiejsza. Dzięki S.M.A.R.T. Wasze plany łatwo rozpisać tak, aby nie były tylko mrzonką, a postulatem, którego realizacja jest możliwa. Jak więc rozumieć kolejne słowa? Czytajcie w dzisiejszym wpisie!
Skonkretyzowany
To absolutna podstawa planowania. Chcesz osiągnąć swój cel? Sformułuj go tak, aby był dla Ciebie zrozumiały i nie wzbudzał żadnych wątpliwości. W tym miejscu powinnaś także zastanowić się, po co chcesz osiągnąć dany cel i w jaki sposób to zrobisz. Dzięki temu cel: nauka nowych języków zyskuje określonego charakteru i pozwala odpowiedzieć na kolejne pytania, np. Nauczę się hiszpańskiego, aby podczas przyszłorocznych wakacji móc załatwiać wszelkie sprawy związane z wyjazdem samodzielnie. Widzisz : ) ? Siłą rzeczy odpowiedziałam na pytania poboczne (do kiedy chcę zrealizować cel i po co). Im bardziej szczegółowo odpowiesz na tego rodzaju pytania, tym lepiej.
Mierzalny
Pozostając przy przykładzie języka hiszpańskiego: samo założenie, że chcesz się go nauczyć sie wystarczy. Co to dokładnie znaczy – nauczyć się języka? Kiedy będziesz mogła stwierdzić, że go umiesz? Czy zakładasz, że po roku będziesz władać nim biegle? Bezwzględnie konieczne jest rozpisanie etapów realizowania celu tak, by był mierzalny. Z pomocą przychodzą tu liczby. wartości, poziomy. Schudnę – ale o ile kilogramów? Będę robić brzuszki – ale ile dziennie? Nauczę się programować – ile czasu w tygodniu chcę przeznaczyć na tę czynność? Dzięki zastanowieniem nad tymi kwestiami będziesz wiedziała, czego od siebie oczekiwać.
Osiągalny
W planowaniu ważny jest umiar. Nie można wziąć na siebie zbyt mało, albo zbyt wiele, bo obie możliwości zdemotywują nas do wykonania zadania. Jeśli nasz cel będzie zbyt łatwy, wykonując go nie będziemy czuli, że się rozwijamy. Jeśli z kolei będzie zbyt trudny, szybko zrezygnujemy z realizacji.
Realny
Czyli taki, którego realizacja jest w naszym przypadku w ogóle możliwa. Większość osób z nadwagą może schudnąć, jednak szanse na to, że urośniemy są niewielkie 🙂 Możemy nauczyć się lepiej panować nad naszymi emocjami, ale raczej nie zmienimy barwy naszego głosu. Wobec tego wybierajmy takie cele, które możemy zrealizować.
Określony w czasie
To jeden z najważniejszych składników. W pracy świetnie potrafimy stosować się do rygoru przestrzegania terminów, dlaczego więc nie zastosować tej umiejętności w życiu prywatnym 🙂 ? Nieważne, jaki jest Twój cel, ważne, abyś dokładnie określiła, do kiedy chcesz go zrealizować oraz jak będą przebiegały kolejne etapy.
Jak rozpisać cel metodą S.M.A.R.T.? Oto przykład:
Cel: Nauczę się grać na ukulele.
Jak widzicie, jest bardzo ogólny. Potrzebujemy go skonkretyzować, aby łatwiej było nam go realizować! 🙂
Jakimi metodami chcę to osiągnąć? Dlaczego chcę to zrobić? Co ma mi dać realizacja tego celu?
Konkretyzacja: Nauczę się grać na ukulele wykonując przez 3 miesiące lekcje on-line umieszczone na YouTube, aby w wakacje zorganizować mały koncert dla znajomych podczas imprezy urodzinowej.
Mierzalność: Po każdym miesiącu będę potrafiła zagrać i zaśpiewać jedną, nową piosenkę.
Osiągalność: Przez trzy miesiące dwa razy w tygodniu uczestniczyć będę w lekcji trwającej godzinę.
Realność: Dzięki realizacji celu będę mogła zrealizować marzenie, o którym myślę od dawna, a będzie to tym łatwiejsze, że o nauce muzyki myślę od dawna.
Określony w czasie: 2 lipca zagram podczas swojej imprezy urodzinowej trzy piosenki dla gości.
Teraz czeka nas wpisanie konkretnych dni nauki gry na ukulele do kalendarza i… możemy zaczynać 🙂 !
Brak komentarzy
Sorry, the comment form is closed at this time.